مقالات

7 علت افزایش پرونده های قصور پزشکی

پرونده های قصور پزشکی

در سال های اخیر شکایات از پزشکان افزایش معناداری پیدا کرده است که آمار منتشر شده از سوی سازمان پزشکی قانونی و نظام پزشکی موید این موضوع است.

علل مختلفی برای افزایش پرونده های قصور پزشکی موثر بوده اند.

دلایل افزایش پرونده های قصور پزشکی

1- افزایش چشمگیر فعالیت پزشکان و دندانپزشکان در زمینه زیبایی

درآمدزایی از اقدامات زیبایی برای پزشکان و دندانپزشکان، باعث افزایش تعداد جراحی‌ها و اقدامات زیبایی شده است. به نحوی که متاسفانه تعداد بسیاری از پزشکان‌ عمومی وارد حوزه پوست و مو و زیبایی شده اند و انجام کامپوزیت و لمینیت توسط دندانپزشکان افزایش معناداری پیدا کرده است.

به نظر می‌رسد در سال های اخیر به دلیل تعرفه پایین اقدامات درمانی، اکثریت پزشکان ترجیح داده اند که عطای درمان را به لقای آن بخشیده و صرفا به انجام اقدامات زیبایی روی آورند. نگاهی به تبلیغات وسیع پزشکان در اینستاگرام و فضای مجازی دلیلی بر این ادعا است.

این گونه اقدامات جایگاه اجتماعی پزشکان را تنزل داده و در کنار این موضوع برقراری رابطه مستقیم مالی بین پزشک و بیمار و چانه‌زنی های بیماران برای کاهش تعرفه، منجر به از بین رفتن قداست این رشته در اذهان شده است.

آمارها نشان دهنده این است که شکایت از دندانپزشکان برای کامپوزیت و لمینیت و از ‌پزشکان متخصص پوست و مو و جراحان پلاستیک و پزشکان عمومی فعال در ‌حوزه زیبایی بیشترین پرونده های قصور پزشکی را شامل می‌شوند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله مشاوره حقوقی خانواده پیشنهاد می شود.

قصور پزشکی پزشکان

2- نقش رسانه در افزایش پرونده های قصور پزشکی

علت دیگر افزایش شکایات از پزشکان و افزایش پرونده های قصور پزشکی نقش منفی رسانه ها در از بین رفتن اعتماد جامعه به این صنف است. هرگز نمی توان نقش برنامه های تلویزیونی مانند «ثریا» و تخریب وسیع پزشکان در آن برنامه را کم اثر دانست و این گونه برنامه ها منجر به بدبینی جامعه نسبت به پزشکان شده و در افزایش پرونده های قصور پزشکی موثر بوده اند.

3- وضعیت نابسامان اقتصادی و اجتماعی

وضعیت نامناسب اقتصادی و اجتماعی یکی دیگر از دلایلی است که در مطالبه خسارت از جامعه پزشکی تاثیر بسزایی داشته است.

4- عدم امکانات و تجهیزات مناسب در مراکز درمانی

وضعیت نامناسب بیمارستان‌ها یکی دیگر از دلایل افزایش پرونده های قصور پزشکی است. در بسیاری از شکایت ها کمبود تجهیزات فنی و نیروی انسانی در بیمارستان ها وجود دارد. وقتی تعداد پرسنل در بخش های مختلف بستری با کمبود مواجه است، به طور قطع در نحوه خدمت رسانی به بیماران نیز اختلال ایجاد شده و شکایت از بیمارستان ها و کادر درمان افزایش می یابد.

5- عدم مسئولیت و رفتار نامناسب پزشکان و کادر درمان

رفتار نامناسب پزشک و پرسنل درمان یکی دیگر از دلایل قصور پزشکی است که گاهی علیرغم انجام تمام اقدامات لازم توسط پزشکان، فقط بیمار به دلیل رنجش از رفتار آنها، اقدام به طرح شکایت می‌کند. البته پایین آمدن سطح آستانه پزشکان و پرسنل درمان نیز مانند تمام افراد جامعه، نیاز به ارزیابی ریشه ای دارد که در این مقوله نمی‌گنجد.

6- نبود اخلاق حرفه ای پزشکی

از بین رفتن اخلاق حرفه ای پزشکی در برخی از اعضای جامعه پزشکی یکی دیگر از دلایل قصور پزشکی است که متاسفانه باعث تحریک بیماران علیه همکاران خود شده و به افزایش پرونده های قصور پزشکی دامن می زنند.

7- نبود اطلاعات صحیح درباره بیماری و روش درمان

‌اطلاعات نادرست منتشر شده در فضای مجازی در خصوص بیماری‌ها و روش های درمان یکی دیگر از دلایل پرونده های قصور پزشکی است که باعث تصورات نادرست و گاهی توقعات نابه جا از کادر درمان می‌شود.

به این صورت که بیمار بروز هیچ عارضه ای را نمی پذیرد و تصور می‌کند که پزشکان موظفند هر بیماریی را بدون عارضه درمان کنند و بروز هر گونه عارضه ای نشانگر قصور پزشکی است.

برای مثال شکایاتی که از پزشکان و کادر درمان در خصوص مرگ بیماران مبتلا به کرونا در محاکم قضایی مطرح شده، نمونه ای ملموس از این مورد است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله قصور پزشکی چیست؟ پیشنهاد می شود.

پرونده قصور پزشکی

مشاوره حقوقی با وکلای راستین

موسسه حقوقی پزشکان قانونی و وکلای راستین آماده ارائه مشاوره در زمینه طرح دعاوی، تدوین لوایح و دفاعیه در حوزه قصور پزشکی و خدمات تخصصی در این زمینه به پزشکان و کادر درمان است.

Related Posts

One thought on “7 علت افزایش پرونده های قصور پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *