مقالات

13 گام مهم برای مسائل حقوقی در کسب و کار

مسائل حقوقی

همه صاحبان کسب و کار باید بدانند که در ارتباط با افراد مختلف، بدون شک با مسائل حقوقی سروکار خواهند داشت، بنابراین آگاهی در این زمینه و رفتارهای آگاهانه بسیار مهم و حائز اهمیت است.

در ادامه 13 گام مهم برای مسائل حقوقی و موارد مربوط به آن مطرح شده است.

1- همه چیز را بایگانی کنید

هنگام برخورد با هر موضوع حقوقی یا دادگاهی، باید سوابق شرکت را به صورت مرتب ارائه دهید و هرگونه گزارش حادثه، تحقیقات و شواهد را به درستی ثبت کنید. این کار نشان می‌دهد که شرکت شما دارای سیستم‌های پیشگیرانه است. پشتیبانی یا ارتباط کافی را برای همه طرف‌های درگیر ارائه کرده و با در نظر گرفتن همه یافته‌ها، اقدامات مناسب را انجام داده است.

2- بی طرف و سازگار باشید

قبل از اینکه روش ها یا تصمیمات شما زیر سوال برود، همیشه رعایت کنید و تصمیمات تجاری درستی بگیرید. اگر بتوانید بی طرفی و سازگاری نشان دهید، در حال حاضر یک دفاع مثبت دارید؛ ولی اگر باید به عقب برگردید و چیزی را کشف کنید یا توضیحی دهید، دیگر خیلی دیر شده است. ایجاد الگویی از تصمیم گیری های یکدست باعث صرفه جویی در ساعات بی شماری می شود.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله قانون حوادث ناشی از کار پیشنهاد می‌‍شود.

مشاور حقوقی

3-  فقط با حقایق معامله کنید

در رابطه با مسائل حقوقی به حقایق پایبند باشید. بررسی کامل، در صورت نیاز، برای اثبات همه حقایق حیاتی است. در پایان، اطلاعات واقعی جمع‌آوری‌شده همان چیزی است که برای دستیابی به یک راه‌حل مورد استفاده قرار می‌گیرد. مستندات کامل در این زمینه بسیار مهم است و در صورت تشدید موضوع حقوقی مورد نیاز خواهد بود.

4- مسائل را دقیق بنویسید

پرداختن به مسائل حقوقی، مختصر و به طور دقیق تاریخ گذاری شود. نتیجه آن چیزی خواهد بود که اتفاق افتاده است. بی طرف باشید و تحت تاثیر احساسات خود قرار نگیرید. هرچه بتوانید شواهد بیشتری بدون تحریف حقایق ارائه دهید، برای یک نتیجه مختصر بهتر است.

5- با قوانین قابل اجرا آشنا باشید

مشکل یابی حیاتی است. لازم نیست پاسخ را بدانید؛ اما آنچه واقعا مهم بوده، این مورد است که بدانید این یک موضوع قانونی است تا بتوانید کمک بگیرید.

6- بر روی موضوع تمرکز کنید

احتمال دارد در هنگام مواجهه با مسائل حقوقی دچار سردرگمی شوید. به یاد داشته باشید که همیشه روی موضوع موردنظر تمرکز کنید. به دنبال مشاوره حقوقی باشید، اسناد و مدارک مناسب را جمع آوری کنید، همچنین روی محرمانه بودن تمرکز کنید، هر چیزی را که هنوز برجسته است، بررسی کنید و با کمک مشاوره حقوقی برای آن یک پاسخ ارائه دهید. از اینکه احساسات شما را هدایت کند یا روی مسائل اضافی تمرکز کنید، مقاومت نکنید.

7- منتقد کسب و کار خود باشید

همان طور که موضع و دفاع خود را مرور می کنید، انتقادپذیر باشید. اگر بتوانید منطق، خط مشی یا عملکرد سازمان خود را در ارتباط با پرونده خود مشخص کنید، وکیل (مشاور حقوقی) طرف مقابل نیز چنین رفتار خواهد کرد.

8- مسائل حقوقی را محرمانه نگه دارید

ممکن است وسوسه انگیز باشد که افکار یا ایده های خود را با سایر همکاران در مورد مسائل حقوقی خاص مطرح کنید؛ اما این مورد مملو از خطرات است، به خصوص در هنگام برخورد با مسائل حقوقی مربوط به کارکنان. برای مثال شما می توانید به عنوان فردی برخورد کنید که نمی توان به او اعتماد کرد، اما بدتر از آن این خواهد بود که باعث ایجاد مشکلاتی در فرهنگ اداری شود.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله تفاوت اطلاعات حقوقی با مشاوره حقوقی چیست؟ پیشنهاد می‌‍شود.

حقوقدان

9- به یاد داشته باشید که باید انسان باشید

با افرادی که با آنها در ارتباط هستید و همکاری دارید، به خوبی با توجه موازین قانونی رفتار کنید تا از مسائل حقوقی جلوگیری شوید. همیشه مراقب مطالبی که می نویسید، باشید. به یاد داشته باشید که تقریباً همه چیز در یک روند قانونی قابل کشف است. در صورت منطقی بودن، از کمک گرفتن از یک مشاوره حقوقی کاردان دریغ نکنید و همیشه به یاد داشته باشید که با سایر افراد همدل باشید. این مورد را نیز همیشه مدنظر داشته باشید که انسانی با نگرانی واقعی در طرف دیگر هر موضوع قانونی وجود دارد.

10- سوالات مشخص بپرسید

درک مسائل حقوقی بسیار سخت است و همیشه اطلاعات بیشتر از آنچه در ابتدا ارائه می شود، وجود دارد. به یاد داشته باشید که سؤالات مشخص و حتی واضح ترین سؤالات را بپرسید تا افراد احساس راحتی داشته باشند و بتوانند به راحتی صحبت کنند.

فقط قانع کردن افراد برای صحبت، باعث می شود که مسئله تا حد امکان روشن و مشخص شود.

11- اصول را اجرا کنید

در مورد مسائل حقوقی، مطابق با شرایط کاری خود رفتاری کنید و عملکردتان در راستای اهداف کسب و کارتان باشد.

12- بدون تعصب عمل کنید

حتماً به حقایق آن طور که هستند، نگاه کنید، نه آن طور که می خواهید. ممکن است ادراک حقیقت باشد. اگر حقیقت مبتنی بر واقعیت باشد، میدان بازی برابر خواهید داشت.

13- بررسی کنید و بر آن تاکید داشته باشید

هر بار که سؤالی دارید، آن را بررسی کنید یا حتی برای اینکه مطمئن شوید، آن را دوباره بررسی کنید، با مشاوره حقوقی خود تماس بگیرید. همچنین مطمئن باشید که همه چیز را مستند می کنید و از توصیه های مشاوره حقوقی خود استفاده کنید.

هر چیزی که می گویید (یا تایپ می کنید) قابل استفاده باشد، بنابراین مراقب باشید که از هرگونه مسئولیت احتمالی برای خود یا شرکت خود اجتناب کنید. وقتی شک دارید، زمانی را برای بررسی دوباره اختصاص دهید.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله مشاوره حقوقی خانواده پیشنهاد می‌‍شود.

مشاوره حقوقی با وکلای راستین

موسسه حقوقی پزشکان قانونی و وکلای راستین آماده ارائه مشاوره در زمینه مشاوره حقوقی خانواده، حوادث ناشی از کار، طرح دعاوی، تدوین لوایح و دفاعیه در حوزه قصور پزشکی و خدمات تخصصی در این زمینه به پزشکان و کادر درمان است.

Related Posts

One thought on “13 گام مهم برای مسائل حقوقی در کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *