مقالات

هایمن چیست؟

هایمن

در دهانه واژن‌ چین غشایی نازک قرار دارد که هایمن یا پرده بکارت نامیده می‌شود.

پرده بکارت معمولا با اولین دخول پاره می‌شود. در کودکان و سنین پایین سطحی است ولی با افزایش سن ‌و رشد لابیا ماژور ولابیا مینور ناحیه تناسلی،عمقی تر می‌شود.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله همه آنچه باید درباره قانون ازدواج بدانیم پیشنهاد می شود. 

آشنایی با انواع هایمن

پرده بکارت (هایمن) انواع مختلفی دارد که با توجه به شکل سوراخ وسط و ضخامت آن تقسیم بندی می‌شود.

۱-پرده بکارت بدون سوراخ که اولین زمان تشخیص آن معمولا در سنین بلوغ و به دلیل تأخیر در پریود به دنبال تجمع خون در پشت پرده بکارت یا در موارد نادر با درد شدید شکم مطرح می‌شود.

در معاینه پرده بکارت متورم و آبی رنگ است و جهت خروج خون پریود لازم است توسط پزشک زنان برش روی پرده زده شود. در این مورد از نظر قانونی بهتر است ابتدا بیمار به پزشکی قانونی ارجاع و‌ توسط کارشناسان آن مرکز معاینه و گواهی پرده بکارت بدون سوراخ یا Imperforated hymen صادر شود. 

پس از جراحی پرده بکارت (هایمن)، مجددا با پرونده بالینی به سازمان پزشکی قانونی مراجعه و پس از معاینه گواهی مبنی بر تایید پارگی پرده بکارت توسط برش جراحی صادر شود تا بعدها مشکلی برای آن دختر ایجاد نگردد.

۲- پرده بکارت حلقوی یا Anularis hymen که پرده به دورتادور واژن می چسبد و سوراخ و سطی آن باعث ایجاد انواع فرعی مثل حلقوی صاف و کنگره دار و پل داروهلالی و دندانه دار و… می‌شود.

یکی از این نوع پرده بکارت (هایمن) حلقوی ارتجاعی یا قابل اتساع است که به دلیل قابلیت ارتجاع پرده بکارت، با مقاربت کنار می رود؛ ولی پاره نمی شود. اولین پارگی پرده های قابل ارتجاع معمولا در زمان زایمان طبیعی و توسط خروج نوزاد ایجاد می‌شود و گاهی نیز در زمان معاینه توسط اسپکولوم، رخ می‌دهد.

پرده بکارت ارتجاعی در اولین نزدیکی خونریزی ندارد و با توجه به فرهنگ کشور ما و اهمیت سلامت پرده بکارت در زمان ازدواج، منجر به چالش هایی برای دختران می‌شود.

البته متخصصان پزشکی قانونی با تبحری که در زمینه معاینه پرده بکارت (هایمن) دارند (با معاینه چین های واژن و لبه های پرده بکارت و قوام‌ رینگ پرده بکارت و..) می توانند علی رغم پاره نشدن پرده بکارت انجام مقاربت را تشخیص دهند.

۳- هایمن غربالی یا Cribriformis hymen که به صورت پرده ای با سوراخ های متعدد است و با رابطه جنسی پارگی و خونریزی خواهد داشت و گاهی ممکن است قوام ضخیم داشته باشد و ‌نوع مقاومی ایجاد کند که پس از ازدواج نیاز به برش جهت پارگی آن باشد که با رضایت زن و همسرش انجام می‌شود.

۴- پرده بکارت لبی شکل یا Labiformis hymen به شکل دو نوار هلالی در طرفین جدار واژن که در دو انتهای قدامی و خلفی به هم وصل می‌شوند.

در معاینه پرده بکارت اگر رابطه جنسی در وضعیت ژنیکولوژیک انجام گیرد، پارگی در نیمدایره تحتانی یعنی از ناحیه ساعت سه تا نه رخ می‌دهد؛ ولی اگر اولین نزدیکی در وضعیت knee chest یا سجده انجام گیرد، پارگی در نیمدایره فوقانی پرده بکارت ایجاد می‌شود که شیوع کمتری دارد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله شکایت از پزشک برای قصور پزشکی هنگام تولد پیشنهاد می شود. 

مشاوره حقوقی

با توجه به فرهنگ کشور ایران، مسائل مربوط به پرده بکارت از لحاظ قانونی و حقوقی بسیار اهمیت دارد. بنابراین به علت بروز مشکلاتی که به علت تجاوز یا سایر موارد برای دختران ایرانی پیش می آید، نیاز به مشاوره حقوقی بسیار ضروری است.

با کمک یک مشاوره حقوقی که در این زمینه تجربه دارد (زیرا پرونده های بسیاری را در این مورد بررسی کرده است)، می‌توان مسائل مربوط به وجود آمده درباره پرده بکارت را به اثبات کرد.  

مشاوره حقوقی با وکلای راستین

موسسه حقوقی پزشکان قانونی و وکلای راستین آماده ارائه مشاوره در زمینه طرح دعاوی، تدوین لوایح و دفاعیه در حوزه قصور پزشکی و خدمات تخصصی در این زمینه به پزشکان و کادر درمان و سایر موارد حقوقی است.

Related Posts

One thought on “هایمن چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *