مقالات, مشاوره پزشکی قانونی

مشاوره پزشکی قانونی

مشاوره پزشکی قانونی

آشنایی با پزشکی قانونی

متخصص پزشکی قانونی یکی از رشته های تخصصی پزشکی است.

متخصص این رشته پس از طی دوران پزشکی عمومی و اخذ مدرک دکترای حرفه ای در صورت قبولی در آزمون دستیاری به ادامه تحصیل در این رشته می پردازد و به مدت سه سال تحصیلات آکادمیک خود را به صورت علمی و عملی ادامه می دهد و در صورت موفقیت در آزمون های ارتقا، پره بورد و بورد موفق به اخذ مدرک «بورد تخصصی پزشکی قانونی» خواهد شد.

با توجه به اهمیت این رشته تخصصی در اجرای عدالت، در حال حاضر دستیاران این رشته در دانشگاه های برتر کشور (دانشکده علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران و …) پذیرش می شوند و ضمن آموزش از محضر اساتید این دانشگاه ها با حضور در سازمان پزشکی قانونی کشور (در واحد معاینات، کمیسیون و سالن تشریح) آموخته های علمی و پزشکی خود را با قوانین جاری تلفیق می کنند و پس از طی دوران تحصیل با اشراف بر اطلاعات پزشکی و استفاده از علم پزشکی در اجرای قانون، در تمام دعاوی مرتبط با جسم و روح انسان ها، بازوی قدرتمند وکلای دادگستری و قضات خواهد بود.

حیطه کاری پزشکی قانونی

ـ فوت، مرگ های طبیعی و جنایی، خودکشی، قتل

ـ صدمات بدنی و جسمی و روانی ناشی از تصادفات

ـ نزاع، حوادث کار، بیماری های شغلی

ـ ترنس سکسوال متقاضیان تغییر جنسیت

ـ حکم رشد، تعیین سن

ـ حجر و سفاهت

ـ تجاوزات جنسی

ـ سقط جنین قانونی و سقط جنین ناشی از نزاع و تصادف

ـ معاینات پرده بکارت

ـ کودک آزاری، همسرآزاری، سالمند آزاری

ـ قصور پزشکی

-ارش و دیه

ـ طلاق به دلیل ناتوانی جنسی یا اختلالات روانپزشکی و جسمانی

ـ فسخ نکاح

ـ عدم تحمل کیفر حبس یا شلاق

ـ نقص عضو و از کار افتادگی 

کمیته پزشکی

فواید مشاوره با متخصص پزشکی قانونی

اگرچه پاسخگویی به استعلامات دادگاه ها و محاکم قضایی و قضات برعهده سازمان پزشکی قانونی کشور است، ولی با توجه به عدم اشراف وکلای دادگستری بر اطلاعات و علوم پزشکی، مشاوره با متخصص پزشکی قانونی قبل از طرح شکایت از اتلاف وقت و هزینه و تشکیل پرونده ها و طرح دعاوی بی نتیجه جلوگیری خواهد کرد و در پرونده های قضایی منجر به سهولت راه های احقاق حق شما خواهد شد.

رابطه پزشک با مراجع و محاکم قضایی

ـ کارشناس: هر پزشکی ممکن است برای کارشناسی در محاکم قضایی و پرونده ها از طرف قاضی به عنوان کارشناس، مورد مشورت قرار گیرد.

البته در حال حاضر با توجه به استعلام قضات و مراجع قضایی و انتظامی از سازمان پزشکی قانونی، پزشکان مشاور این سازمان در رشته های مختلف به طور غیرمستقیم و کارشناسان و متخصصان پزشکی قانونی شاغل در این سازمان به طور مستقیم برای کارشناسی پرونده ها مورد مشورت قرار می‌گیرند.

شاهد: در امور پزشکی در موارد قصور پزشکی و سایر موارد (نظیر حجر و سفاهت و …) قاضی می تواند از پزشکانی که اطلاعاتی درخصوص بیماران دارند، به عنوان شاهد استفاده کنید.

متهم: در مواردی که شکایتی از پزشکان و دندانپزشکان در امر درمان مطرح می شود، پزشک یا دندانپزشک به عنوان متشکی عنه (متهم) با مراجع قضایی مواجه می شود و بدیهی است که دفاع موثر و مناسب در این محاکم، بسیار مهم و تاثیرگذار است.

امور حقوقی و پزشکی

قصور یا تقصیر پزشک، دندانپزشک و کادر درمان از نظر حقوقی چهار نوع است:

ـ بی احتیاطی: عملی که در امر درمان نباید انجام می شد و انجام شده است یا اتفاقی که نباید رخ می داد (عارضه ای که نباید ایجاد می شد) و ایجاد شده است . مانند باقی ماندن گاز استریل در حین جراحی داخل شکم

ـ بی مبالاتی: عملی که لازم بود انجام شود و انجام نشده است و این امر باعث بروز عارضه ای در بیمار شده است. مثلا عدم رزرو خون قبل از جراحی که باعث تاخیر یا عدم امکان درمان بیمار در حین خونریزی هنگام جراحی شود.

ـ عدم تبحر یا عدم مهارت: مفهوم آن عدم تسلط علمی یا عملی در حین مبادرت به درمان بیماران است که این عدم تسلط باعث عارضه ای در بیمار شده است. مثلا جراح مسنی که به دلیل لرزش دست باعث بروز عارضه در بیمار شود یا عدم تبحر علمی پزشک در درمان بیماران که منجر به آسیب بیمار شود.

ـ عدم رعایت نظامات دولتی: عمل نکردن به هر یک از دستورالعمل ها و بخشنامه ها و آیین‌نامه های دولتی. 

وکیل پزشک

مشاوره پزشکی قانونی با وکیل پزشک راستین

موسسه حقوقی پزشکان قانونی و وکلای راستین آماده ارائه مشاوره در زمینه طرح دعاوی، تدوین لوایح و دفاعیه در حوزه قصور پزشکی و ارائه خدمات تخصصی در این زمینه به پزشکان و کادر درمان است.

همچنین بیماران محترم می توانید قبل از طرح شکایت از کادر درمان با ما مشورت کنید. هر اتفاقی که در مسیر درمان رخ می دهد، قصور نیست. بنابراین برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه قبل از طرح شکایت با ما مشورت کنید.

Related Posts

3 thoughts on “مشاوره پزشکی قانونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *