مقالات

فسخ نکاح چیست؟

فسخ نکاح

یکی از مواردی که در ارتباط با مشکلات و مسائل زوجین هنگام دعاوی مطرح می‌شود، فسخ نکاح است.

در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران همانند قوانین سایر کشورها برای ازدواج و جدایی در این مورد قوانینی وضع شده است تا از حق هر دو طرف از زوجین دفاع شود و هیچ کدام یک از طرفین آسیب و ضرر نبیند.

همچنین شرایط مربوط به فسخ نکاح نیز در آن به صورت کامل بیان شده است.

تعریف فسخ نکاح

هنگامی که یکی از طرفین از زوجین به دلایلی که مطابق قانون است و به خاطر نواقص جسمی و روانی همسر که در قانون ذکر شده، موجب زیان شود، می‌تواند بدون گذراندن مراحل قانونی نکاح خود را فسخ کند.

به عبارتی می تواند بیان کرد که در این مورد یکی از زوجین می تواند بدون اطلاع طرف مقابل به صورت کاملا یک طرفه اقدام به جدایی و بر هم زدن نکاح خود را داشته باشد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله تفاوت اطلاعات حقوقی با مشاوره حقوقی چیست؟ پیشنهاد می‌‍شود.

دعوای خانوادگی

ماده‌های قانونی مربوط به فسخ نکاح

مطابق قانونی مدنی مصوبه سامانه ملی قوانین و مقرارت جمهوری اسلامی ایران ماده های  1120 تا 1128 تمام شرایط فسخ نکاح ذکر شده  که در ادامه به طور کامل آورده شده است.

باب دوم: در انحلال عقد نكاح

ماده 1120ـــ عقد نکاح  به فسخ يا به طلاق يا به بذل مدت در عقد انقطاع منحل می شود.

ماده 1121ـــ جنون هر يك از زوجين به شرط استقرار اعم از اينكه مستمر يا ادواری باشد، براي طرف مقابل موجب حق فسخ است.

ماده 1122ـــ عيوب ذيل در مرد كه مانع از ايفای وظيفه زناشویی باشد، موجب حق فسخ براي زن خواهد بود.

  • عنن به شرط اينكه بعد از گذشتن مدت 1 سال از تاريخ رجوع زن به حاكم رفع نشود.
  • خصی (عارضه مربوط به اخته بودن مرد)
  • مقطوع بودن آلت تناسل

ماده 1123ـــ عيوب ذيل در زن موجب حق فسخ براي مرد خواهد بود.

  • قرن
  • جذام
  •  برص
  •  فضاء
  • زمين ‌گيری
  • نابينایی از هر دو چشم

ماده 1124ـــ عيوب زن در صورتی موجب حق فسخ براي مرد است كه عيب مزبور در حال عقد وجود داشته است.

ماده 1125ـــ جنون و عنن در مرد هرگاه بعد از عقد هم حادث شود، موجب حق فسخ براي زن خواهد بود.

ماده 1126ـــ هر يك از زوجين كه قبل از عقد عالم به امراض مذكوره در طرف ديگر بوده، بعد از عقد فسخ نخواهد داشت.

ماده 1127ـــ هرگاه شوهر بعد از عقد مبتلا به یكي از امراض مقاربتي گردد، زن حق خواهد داشت كه از نزديكي با او امتناع نمايد و امتناع به علت ‌مزبور مانع حق نفقه نخواهد بود.

ماده 1128ـــ هر گاه در يكي از طرفين صفت خاصي شرط شده و بعد از عقد معلوم شود كه طرف مذكور فاقد وصف مقصود بوده براي طرف مقابل ‌حق فسخ خواهد بود، خواه وصف مذكور در عقد تصريح شده يا عقد متبانئا بر آن واقع شده باشد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله قصور پزشکی چیست؟ پیشنهاد می‌‍شود.

وکیل خانواده

تفاوت فسخ نکاح با طلاق

ـ  در فسخ نکاح تنها کافی است فرد صاحب حق، دلیل مطابق با قانون خود را مطرح کند و نیاز به تشریفات قانونی ندارد و به تنهایی می تواند اقدام کند، فقط به فرد اطلاع داده می شود؛ ولی در طلاق این طور نیست هر دو طرف باید حضور داشته باشند و بعد از مراحل قانونی صیغه طلاق جاری شود و همانند زمان عقد حتما باید دو شاهد حضور داشته باشد.

ـ برای اجرا فسخ نکاح نیازی به حکم دادگاه نیست، ولی برای طلاق حتما باید مراحل قانونی و حکم دادگاه را طی کرد.

ـ فسخ نکاح برای عقد دائم و موقت اجرا می شود، ولی طلاق فقط برای عقد دائم امکان پذیر است.

ـ در فسخ نکاح هر کدام از طرف که صاحب حق باشد می تواند اقدام کند؛ ولی در برای طلاق مرد یا زن (زمانی که اختیار به آن داده شده باشد) می تواند اقدام کند.

ـ با اجرای فسخ نکاح هیچ کدام از طرفین در هنگام عده حق برگشت را نخواهند داشت، مگر بعد از عده با خواندن عقد نکاح مجدد؛ ولی بعد از طلاق قبل از تمام شدن عده، هر کدام از طرفین می توانند دوباره برگردند.

ـ مهریه در فسخ نکاح با توجه به شرایط پرداخت می شود، به طوری که اگر زن و شوهر با یکدیگر ارتباط زناشویی برقرار کرده باشند، بر اساس شرایط زندگی زن به او مهریه تعلق می گیرد، نه بر اساس مهریه که هنگاه عقد نکاح برای او تعیین شده است.

همچنین اگر بین زوجین ارتباط زناشویی برقرار نشده باشد، مهریه به زن تعلق نخواهد گرفت، مگر در زمانی که مرد از ناتوانی جنسی برخوردار باشد و علت فسخ نکاح نیز همین مورد باشد؛ ولی در هنگام طلاق مطابق با قانون مرد مکلف است تمام مهریه را پرداخت کند یا با توجه به شرایط برای او مبلغی به صورت ماهیانه در نظر گرفته می شود.

ـ در فسخ نکاح هر چقدر اتفاق بیفتد، زوجین می توانند دوباره و بعد از برطرف شدن نواقص با خواندن عقد نکاح با یکدیگر زندگی کنند؛ ولی زمانی صیغه طلاق 3 بار خوانده شود، به هیچ وجه امکان برگشت وجود نخواهد داشت (مگر مطابق با قانون و در موارد و شرایط خاص).

ـ و…

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله وکیل پزشکی چیست؟ پیشنهاد می‌‍شود.

طلاق

فسخ نکاح با کمک مشاوره حقوقی

یکی از مواردی که در فسخ نکاح بسیار مورد توجه خواهد بود، این مورد است که فرد صاحب حق بتواند نواقص جسمانی یا روانی فرد مقابل خود را اثبات کند تا بتواند نکاح خود را فسخ کند و مانع از زیان هایی که به او آسیب می زند و آرامش او را مختل کرده، شود.

بنابراین مشاوره با یک وکیل با تجربه بسیار مهم است تا بتواند با کمک آن در این مورد حق خود را ثابت کند؛ زیرا در بسیاری از موارد طرف مقابل نواقصی را که دارد، کتمان می کند، همچنین برای اذیت و آزار بیشتر مانع از فسخ نکاح می شود.

مشاوره حقوقی با وکلای راستین

موسسه حقوقی پزشکان قانونی و وکلای راستین آماده ارائه مشاوره در زمینه طرح دعاوی، تدوین لوایح و دفاعیه در مسائل خانواده و زناشویی، فسخ نکاح و طلاق است.

 همچنین آماده ارائه مشاوره در زمینه طرح دعاوی، تدوین لوایح و دفاعیه در حوزه قصور پزشکی و خدمات تخصصی در این زمینه به پزشکان و کادر درمان است.

Related Posts

3 thoughts on “فسخ نکاح چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *