مقالات

عمل زیبایی منجر به آسیب چیست؟

عمل زیبایی منجر به آسیب

عمل زیبایی منجر به آسیب با افزایش روزشمار عمل های زیبایی تعداد پرونده های پزشکی رو به افزایش است. متاسفانه عمل های زیبایی همیشه موفقیت آمیز نیستند و گاهی حوادث ناخوشایندی رخ می دهد.

امکان پیگیری پرونده عمل زیبایی منجر به آسیب توسط بیمار برای احقاق حق وجود دارد. در این مقاله به بررسی دقیق تر این موضوع می پردازیم.

آیا بین بیمار و پزشک در عمل جراحی زیبایی رابطه حقوقی وجود دارد؟

در دنیای پزشکی وقتی پزشک معالجه یک بیمار را بر عهده می گیرد یک رابطه حقوقی بین دو طرف برقرار می شود. در این شرایط پزشک وظیفه دارد برای درمان بیمار خود از همه توانمندی ها و امکانات موجود استفاده کند و با توجه به قوانین حاکم وظایف خود را به انجام برساند و درمان بیمار را به طور کامل بر عهده بگیرد.

در حقیقت سوگند بقراط بر همین موضوع دلالت دارد. در تمام موارد این روند به درستی انجام نمی شود و ممکن است پزشکان معالج دچار تخلفاتی از جمله نقض مقررات جزایی، حقوقی و صنفی شوند که باید در برابر هر یک از آنها پاسخگو باشند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله آشنایی با اعمال منافی عفت پیشنهاد می شود. 

عمل زیبایی

علت وقوع شکست در عمل جراحی زیبایی چیست؟

پرونده های عمل زیبایی منجر به آسیب زمانی شکل می گیرد که نتایج حاصل از عمل مطابق با نظر بیمار نباشد. در صورت عدم تطابق نتیجه نهایی با نظر بیمار، به دو دلیل بیمار می تواند از پزشک معالج خود شکایت کند که عبارت است از:

  • دلیل اول به جهت عدم شایستگی کافی پزشک در انجام جراحی و کار های درمانی است.
  • دلیل دوم در صورتی بروز می کند که پزشک معالج به طور تمام و کمال به وظایف خود عمل کرد؛ اما به خاطر پیشامدهای غیرمنتظره و اتفاقی نتیجه نهایی موفقیت آمیز نیست.

آیا شکایت در پرونده عمل زیبایی منجر به آسیب نتیجه بخش است؟

وکیل پزشک راستین با بهره گیری از متخصصان پزشکی قانونی و بررسی موضوع و آسیب شما به صورت تخصصی پاسخ این سوال را می دهد.

 به طور کلی:

در صورتی که در یک پرونده پزشک و سایر اعضای کادر درمان مقصر باشند، شکایت به سرانجام می رسد و تمام حق و حقوق بیماران به آنها داده خواهد شد.

این پرونده ها در دادسرای جرایم پزشکی، دادگاه های عمومی و سازمان نظام پزشکی مورد بررسی قرار می گیرند. برای موفقیت در این پرونده ها کمک گرفتن از یک وکیل باتجربه در حوزه جرایم پزشکی می تواند تاثیر زیادی در کسب نتیجه دلخواه داشته باشد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله فسخ نکاح چیست؟پیشنهاد می شود. 

شکایت از پزشکان چگونه انجام می شود؟

در عمل زیبایی منجر به آسیب، شکایت از پزشکان مسئول به واسطه سازمان نظام پزشکی و دادگاه های کیفری امکان پذیر است. به طور کلی پروسه چنین پرونده هایی نسبتاً طولانی است و از زمان مطرح شدن ادعا تا اثبات و پرداخت خسارت مراحل مختلف باید سپری شوند.

بسیاری از مشکلات سلامتی در رابطه با عمل های جراحی زیبایی، بعد از چند سال خود را نشان می دهند. در صورت اثبات قصور توسط پزشک حتی پس از گذشت چند سال، پزشک موظف است تا دیه را به نرخ روز به بیمار پرداخت کند.

در صورتی که بیمه ضمانتی در رابطه با افزایش هزینه های دیه در طول سال های سپری شده، نداشته باشد، این موضوع باعث بروز مشکلاتی برای پزشکان می شود.

بررسی حقوقی عمل زیبایی منجر به آسیب چگونه است؟

بسیاری از افراد به دلیل نارضایتی از نتایج اعمال جراحی زیبایی به وکیل مراجعه می کنند و خواستار به جریان انداختن پرونده های حقوقی در این زمینه هستند. وکیل حوزه جرایم پزشکی برای قبول پرونده و به جریان انداختن آن، چند مورد را بررسی می کند که عبارت است از:

بررسی ابعاد حقوقی: اولین مرحله در پرونده های حقوقی عمل زیبایی منجر به آسیب، بررسی ابعاد شکواییه اشخاص است. در برخی از موارد افراد صرفاً از نتیجه راضی نیستند؛ زیرا مطابق با سلیقه آنها نیست. در این موارد شکواییه رسمیت ندارد و شکواییه هایی از قبیل مشکلات سلامتی مثل اختلال در تنفس، بروز عفونت و… قابل بررسی هستند.

بررسی منسوب بودن مشکل پیش آمده به عملکرد پزشک: موضوع بعدی که در عمل زیبایی منجر به آسیب باید مورد بررسی قرار گیرد، این است که مشکل پیش آمده تا چه اندازه حدود مسئولیت های پزشکی بوده است. در برخی موارد ممکن است مشکلات سلامتی مختلفی مانند اختلال در تنفس و عفونت بروز کند؛ اما این شرایط به علت های دیگری پدیدار شوند. چنین مواردی در حوزه مسئولیت پزشک نیست و بیمار نمی تواند ادعایی داشته باشد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله نحوه چگونگی تنظیم لوایح پیشنهاد می شود. 

قصور پزشکی

این مسئله از بعد دیگری نیز قابل بررسی است. اگر شرایط پیش آمده به واسطه ترک فعل توسط پزشک باشد، مسئولیت بر عهده او خواهد بود. برای مثال پزشک باید آزمایشات تکمیلی برای بیمار تجویز می کرد؛ اما تجویز نکرده است. در صورت بروز هر گونه مشکل در چنین شرایطی به عهده پزشک خواهد بود.

 بررسی نوع و ماهیت تخلف و جرم از سوی پزشک: تخلفات پزشکی در عمل زیبایی منجر به آسیب، انواع مختلفی دارند که هر یک از آنها در یک چارچوب خاص تعریف می شوند.. برای مثال بی احتیاطی به اجرای کاری گفته می‌شود که پزشک نباید آن را انجام می داد.

بی مبالاتی ها اشاره به تخلفی دارد که در آن پزشک کاری را که باید انجام می داد، انجام نداده است. به همین ترتیب تمام تخلفات دارای تعریف مخصوص به خود هستند که اثبات آنها باید به دقت انجام شوند.

 بررسی شرایطی که پزشک ضامن مشکل پیش آمده نیست: طبق قوانین حاکم بر کشور اگر عمل جراحی زیبایی انجام شده مشروعیت الزام را داشته باشد، فرد با رضایت شخصی یا با رضایت اولیا آن عمل را انجام داده باشد و پزشک تمام موازین الزم را رعایت کرده باشد، مسئولیتی متوجه پزشک نیست و ضامن خسارت های پیش آمده نخواهد بود، اثبات عدم رعایت موازین بر عهده وکیل متخصص در زمینه جراحی زیبایی است.

مشاوره حقوقی با وکلای راستین

موسسه حقوقی پزشکان قانونی و وکلای راستین آماده ارائه مشاوره در زمینه طرح دعاوی، تدوین لوایح و دفاعیه در حوزه قصور پزشکی و خدمات تخصصی در این زمینه به پزشکان و کادر درمان و سایر موارد حقوقی است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *