مقالات

جبران خسارات چیست؟

جبران خسارات

زمانی که برای صدمات وارده در تصادف غرامت دریافت می کنید، به آن جبران خسارت می گویند. جبران خسارت شامل چیزهایی می شود که در اثر تصادف از دست داده اید.

هدف از این کار، این است که خسارت شما جبران شود و به همان وضعیت مالی که قبل از آسیب دیدگی در آن بودید، بازگرداند.

چگونگی جبران خسارات

جبران خسارات آنچه در اثر جراحت از دست داده اید، به شما بازپرداخت می کند. ممکن است مجبور شده باشید پول خرج کنید (مانند قبض های پزشکی خود) یا  پول خود را از دست داده باشید (مانند ناتوانی در کار کردن).

جبران خسارات، موجب مجازات طرف مقابل نمی شود. شما غرامتی را فقط به این دلیل دریافت نمی‌کنید که طرف مقابل کار اشتباهی انجام داده است، بلکه به این دلیل است که سهل انگاری یا عمل نادرست دیگری باعث از دست دادن چیزی شده است.

اگر چیزی را از دست نداده اید، چیزی برای دریافت غرامت ندارید. به همین ترتیب، میزان جبران خسارات که می توانید دریافت کنید، حتی در حوادث و صدمات مشابه نیز متفاوت خواهد بود؛ زیرا آنچه هر شاکی از دست داده است، متفاوت خواهد بود.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله 7 علت افزایش پرونده های قصور پزشکی پیشنهاد می شود.

مشاوره حقوقی

انواع جبران خسارات

این نوع خسارت دو دسته است. یکی خسارات خاص یا اقتصادی است. دیگری خسارات کلی یا غیراقتصادی است.

جبران خسارات خاص

به این نوع خسارت، خسارت اقتصادی نیز می گویند. این موارد انواع خسارات با ارزش مستقیم پولی هستند.

هزینه های درمانی: هزینه های پزشکی رایج ترین نوع خسارت در دعاوی آسیب شخصی است. این موارد شامل تمام هزینه هایی است مانند هزینه های آمبولانس، مراقبت های اتاق اورژانس، اقامت طولانی مدت در بیمارستان، بازدیدهای بعدی و توانبخشی که متحمل شده اید.

شما حق دارید هر گونه هزینه پزشکی مربوط به حادثه خود را که قبلاً متحمل شده اید یا در آینده متحمل خواهید شد، دریافت کنید.

دستمزد از دست رفته: اگر به دلیل آسیب دیدگی و بهبودی و غیبت در کار باشد، حق دارید به ازای حقوقی که از دست داده اید، غرامت دریافت کنید. اگر آسیب دیدگی شما باعث شود که نتوانید به کار خود بازگردید یا مجبور شوید به شغلی با درآمد کمتر تغییر دهید، باید غرامت آن را دریافت کنید.

صدمه به اموال: خسارت مالی صدمات فیزیکی به اموال شما، مانند خودرو یا سایر چیزهایی را که در زمان تصادف در آن بوده اید، پوشش می دهد.

سایر هزینه ها: ممکن است به دلیل آسیب دیدگی، هزینه های موقت یا دائمی اضافی داشته باشید یا زمانی که در بیمارستان بودید مجبور شده باشید هزینه مراقبت از کودک را بپردازید. اگر ناتوانی دائمی یا طولانی مدت دارید، احتمال دارد مجبور شوید در خانه خود تغییراتی ایجاد کنید یا کمک بیشتری در اطراف خانه خود استخدام کنید. همچنین شما حق دارید این هزینه های اضافی را بازیابی کنید.

جبران خسارات عمومی

ممکن است پس از تصادف، کیفیت زندگی پایین آمده باشد که ارزش مستقیم ریالی ندارد. این آسیب‌های غیراقتصادی می‌تواند شامل درد جسمانی، چالش‌های سلامت روان، از دست دادن توانایی برای شرکت در فعالیت‌ها، از دست دادن همراهی همسر یا ناهنجاری‌های فیزیکی باشد.

حتی اگر هیچ ارزش ریالی مستقیمی برای این نوع زیان وجود نداشته باشد، باز هم حق دارید برای آنها غرامت دریافت کنید. مبلغی که می توانید برای خسارات غیراقتصادی در پرونده آسیب شخصی بازیابی کنید تا حد زیادی به قاضی پرونده شما بستگی دارد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله مشاوره حقوقی خانواده پیشنهاد می شود.

نمونه هایی از جبران خسارت

متداول ترین نمونه جبران خسارت، درباره قصور پزشکی و آسیب های ناشی از تصادف است. اگر پس از یک تصادف رانندگی به بیمارستان منتقل شوید و یک میلیون تومان برای درمان جراحات خود پرداخت کرده اید، حق دریافت یک میلیون تومان در مورد تصادف رانندگی خود را دارید.

همچنین ممکن است بیمه درمانی، بیمه خودرو یا برخی از بیمه نامه های دیگر داشته باشید که پس از تصادف خسارت را به شما بازپرداخت می کند. از آنجایی که هدف از پرداخت غرامت، جبران خسارت است، شما حق ندارید برای هزینه های یکسان هم از طرف شرکت بیمه و هم از طرف شخصی که باعث حادثه شما شده است، پول دریافت کنید.

شما می توانید یک میلیون تومان منهای مبلغی که شرکت بیمه به شما پرداخت کرده است، دریافت کنید. همچنین شرکت بیمه شما حق دارد از شخصی که باعث حادثه شما شده است به خاطر مبلغی که شرکت بیمه شما به شما پرداخت کرده، شکایت کند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله قصور پزشکی چیست؟ پیشنهاد می شود.

وکیل پزشکی

نحوه محاسبه جبران خسارات

محاسبه خسارات با توجه به موقعیت می تواند آسان یا پیچیده باشد. برای پولی که قبلاً خرج کرده اید یا از دست داده اید، به طور کلی حق دریافت ارزش ریالی دقیق را دارید.

برای پولی که در آینده باید خرج کنید، شما باید با مشاور حقوقی خود مشورت کنید تا هزینه های آینده شما را محاسبه کند. این کار ممکن است شامل گرفتن نظر از پزشکان یا دیگر شاهدان متخصص باشد.

برای خسارات غیراقتصادی، مبالغ مشخصی وجود ندارد و قاضی پرونده اختیارات زیادی دارد. مشاور حقوقی می تواند به شما کمک کند تا بر اساس آنچه در پرونده های قبلی اتفاق افتاده است و اینکه چگونه حقایق پرونده شما مشابه یا متفاوت از آن موارد است، تخمین بزند که چه چیزی می توانید دریافت کنید.

درخواست مشاوره برای جبران خسارات

حتی اگر جبران خسارات از نظر تئوری ساده است، قوانین حقوقی می تواند بسیار پیچیده باشد. ممکن است شما از چیزهایی که می توانید غرامت دریافت کنید یا آنچه مانع از پرداخت شما شود، آگاه نباشید. برای اطلاع از ارزش پرونده شما و نحوه بهبودی کامل، می توانید از موسسه حقوقی پزشکان قانونی و وکلای راستین کمک بگیرید.

مشاوره حقوقی با وکلای راستین

موسسه حقوقی پزشکان قانونی و وکلای راستین آماده ارائه مشاوره در زمینه طرح دعاوی، تدوین لوایح و دفاعیه در حوزه قصور پزشکی و خدمات تخصصی در این زمینه به پزشکان و کادر درمان است.

Related Posts

One thought on “جبران خسارات چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *