مقالات

آشنایی با اعمال منافی عفت

اعمال منافی عفت

اعمال منافی عفت، اعمال‌ جنسی مغایر با قوانین جاری مملکت است که برای نظم و سلامت جامعه مضر است.

انواع اعمال منافی عفت

1- هتک عفت عمومی

انجام اقدام جنسی در ملاعام است نظیر نشان دادن ناحیه تناسلی و خودارضایی و حرف های رکیک در انظار عموم یا دایر کردن مراکز فحشا که به افراد دایر کننده عشرتکده ها فواحش یا فواد می گویند.

2- هتک ناموس (یا تجاوز به عنف)

 انجام رابطه جنسی به زور با افراد است و حتما باید سه شرط زیر را داشته باشد: اول اینکه حتما دخول چه از واژن یا از مقعد انجام گیرد. دوم اعمال زور برای انجام رابطه جنسی ‌و شرط سوم اقدام به رابطه جنسی بدون رضایت قربانی است که این سه شرط اضلاع مثلث هتک ناموس است. 

3- هتک عفت فردی

عمل جنسی بدون دخول جنسی است که بدون رضایت قربانی و بدون حضور در انظار عموم انجام شود.

برای مطرح شدن تجاوز، ارگاسم و انزال ضرورت ندارد ‌و شرط آن دخول توسط آلت تناسلی است و پارگی پرده بکارت یا دخول توسط انگشت یا مداد، هتک ناموس نمی باشد و هتک عفت فردی محسوب می‌شود.

لواط ارتباط جنسی بین دو فرد مذکر است. همچنین در مورد کودکان ‌و افراد صغیر و عقب ماندگان ذهنی، شرط رضایت مفهومی ندارد و رابطه جنسی و دخول با آنها تجاوز منظور می شود.

لازم به ذکر است منظور از اعمال زور همیشه برخورد فیزیکی نیست ‌و خشونت و تهدید و ارعاب و خوراندن داروی خواب آور یا الکل و روانگردان به قربانی جهت برقراری رابطه جنسی، مصداق اعمال زور است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله هایمن چیست؟ پیشنهاد می شود. 

قربانیان اعمال منافی عفت

قربانیان اغلب کودکان کم سن و مرتکبان اغلب پیرمردان و‌ افراد دارای ضعف جسمانی هستند که توانایی انجام رابطه جنسی طبیعی را ندارند و اعمال شایع آنها شامل دستکاری، مالش آلت تناسلی کودک یا وادار کردن کودک به این گونه اقدامات است.

برخورد قانونی با اعمال منافی عفت

مجازات مجرمین تعزیر است که شامل تراشیدن سر، شلاق، زندان، تبعید و جریمه نقدی است.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله مشاوره حقوقی خانواده پیشنهاد می شود. 

وکیل پزشکی

اعمال منافی عفت، از لحاظ قانونی و حقوقی بسیار اهمیت دارد و برای بررسی به این نوع جرم ها (به علت ایجاد ناامنی روانی در بین افراد جامعه) تاکید بسیار به آن می شود و قوانین بسیاری برای آن تصویب شده است.

بنابراین مرتکبین این اعمال باید مطابق قانون مجازات شوند. برای اثبات این نوع جرم ها نیاز به مشاوره حقوقی بسیار ضروری است.

با کمک یک مشاوره حقوقی که در این زمینه تجربه دارد (زیرا پرونده های بسیاری را در این مورد بررسی کرده است)، می توان مسائل مربوط به وجود آمده درباره اعمال منافی را به اثبات رساند.  

مشاوره حقوقی با وکلای راستین

موسسه حقوقی پزشکان قانونی و وکلای راستین آماده ارائه مشاوره در زمینه طرح دعاوی، تدوین لوایح و دفاعیه در حوزه قصور پزشکی و خدمات تخصصی در این زمینه به پزشکان و کادر درمان و سایر موارد حقوقی است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *